ویرا صنعت پارسه ارائه دهنده راهکار های ماکروسافتی توضیحات بیشتر →

جدید ترین اخبار تکنولوژی

کاربرد سیستم‌های ردیابی مبتنی بر RFID در صنایع مختلف

جدید ترین اخبار تکنولوژی

چکیده

شناسایی از طریق فرکانس رادیویی (RFID) ، یک واژه‌ی متداول برای فن‌آوری‌هایی است که از امواج رادیویی برای شناسایی خودکار اشیا فیزیکی استفاده می‌کنند. داده شناسایی‌شده در یک تراشه که به یک آنتن متصل است، ذخیره می‌شود و این دو با یکدیگر تگ RFID را تشکیل می‌دهند. تگ، زمانی داده‌ی خود را منتشر می‌کند که به وسیله‌ی یک تگ‌خوان ثابت یا متحرک، برای دریافت اطلاعات بازخوانی شود. RFID به‌ویژه در زمانی‌که با شبکه جهانی EPC (سیستم کد الکترونیکی کالا) مرتبط می‌شود، یکی از موثرترین ابزارها در ردیابی اقلام در زنجیره‌ی تامین به‌شمار می‌آید. اگر RFID در مدیریت دارایی فیزیکی نیز به‌کار گرفته شود، می‌تواند برای کنترل دسترسی و ردیابی تجهیزات متحرک استفاده شود. اطلاعات در تگ ذخیره می‌شود و با سنسورهای مناسب در تجهیزات و ماشین‌آلات با ارزش قرار داده می‌شود. از این فن‌آوری می‌توان در پایش وضعیت (Condition Monitoring) و پیش‌بینی نقص و خطای سیستم نیز استفاد کرد. در مقاله‌ی پیش رو به معرفی اجمالی فن‌آوری RFID و کاربردهای متنوع آن در صنایع مختلف خواهیم پرداخت.

۱. مقدمه

RFID ، فن‌آوری استفاده از امواج رادیویی برای ارتباط بین یک دستگاه دریافت‌کننده و فرستنده سیگنال (تگ‌خوان) و یک گیرنده الکترونیکی کوچک (تگ) بدون دخالت انسان است. این ارتباط زمانی برقرار می‌شود که تگ‌ها در محدوده‌ی شناسایی تگ خوان قرار بگیرند.
RFID بیش از نیم قرن است که کاربرد دارد. برای نمونه می‌توان به کاربرد آن در نیروی هوایی برای تمایز بین هواپیماهای خودی از دشمن اشاره کرد. در سال‌های اخیر RFID به عنوان یک فن‌آوری توانمندساز ، برای شناسایی دارایی‌های فیزیکی کاربرد فراوانی داشته است. برای نمونه وال‌مارت (Wal-Mart)، بزرگ‌ترین خرده‌فروش جهان در ژوئن ۲۰۰۳ ، برنامه‌های خود را برای به‌کارگیری فن‌آوری RFID با هدف اثر بخش کردن فرایندهای زنجیره‌ی تامین و لجستیک خود اعلام کرد. بسیاری از سازمان‌های دولتی مانند موسسه‌ی مدیریت دارو و غذای ایالات متحده (FDA) نیز از RFID برای ردیابی دارایی‌هایشان استفاده می‌کنند.
ادغام فن‌آوری‌های RFID و استانداردهای EPC ، “شبکه‌ای از اشیا” را خلق کرده است که دریافت خودکار اطلاعات و به‌اشتراک‌گذاری آن را در زنجیره‌ی تامین میسر ساخته است. EPC مجموعه‌ای از استانداردهای مرتبط برای سخت‌افزار، نرم‌افزار و صفحات ورود اطلاعات است که در فن‌آوری RFID، یک شماره سریال استاندارد منحصربه‌فرد برای هر تگ فراهم می‌کند. بنابراین در تئوری با شبکه‌ای از اشیا روبرو هستیم که از طریق آن می‌توانیم ، هر شیئ‌ای روی زمین که به آن تگ متصل است را ردیابی کنیم. هنگامی که RFID در مدیریت دارایی‌های فیزیکی به‌کار گرفته می‌شود، می‌تواند برای ردیابی تجهیزات متحرک یا دارایی‌هایی مانند پالت‌ها ، وسایل نقلیه، بسته‌های متحرک، انسان و حیوانات که انتقال پیدا می‌کنند، به‌کار گرفته شود.
در ادامه فن‌آوری RFID را به اختصار معرفی خواهیم کرد.

۲. معرفی فن‌آوری RFID

فن‌آوری RFID از پتانسیل لازم برای جایگزینی بارکد (فناوری سنتی جمع‌آوری داده‌های اسکن‌شده ) برخوردار است و می‌تواند در ردیابی و شناسایی کالا را تا حد زیادی بهبود دهد. در مقایسه با بارکد، RFID با سرعت بالایی داده‌ها را انتقال می‌دهد ، ظرفیت ذخیره بالاتری دارد و بازیافت خودکار داده‌ها بدون تماس فیزیکی را پشتیبانی می‌کند. لازم به ذکر است برای موفقیت در به‌کارگیری فن‌آوری RFID ، چالش‌هایی مانند قیمت تگ‌ها، هزینه‌های راه‌اندازی و رویه‌های توسعه آن وجود دارد که باید مورد توجه قرارگیرد. در جدول زیر ، تفاوت‌‌های RFID و فناوری سنتی جمع‌آوری داده‌ها را مشاهده می‌کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویرا صنعت پارسه ار ائه دهنده راهکاری های ارتباطی و محتوایی